V životě jde o víc než o VOLVO a proto ho řídíte.
Volvo C70Prémiové SUV švédské automobilky Volvo nabízí v současné době 3 různé pohonné jednotky. V nabídce najdeme jak klasický benzínový motor, tak úsporné naftové agregáty.

Pro milovníky dieselu pod kapotou nabízí XC90 tyto motory:

  • D3 (163 k, 340 Nm)

  • D5 AWD (200 k, 420 Nm)

První zmíněný motor o objemu 2400 cm3, má k dispozici sílu 163 koní a točivý moment 340 Newton-metr. S touto pohonnou jednotkou pod kapotou vás XC90 nikdy nezradí a vždy budete mít k dispozici dostatek výkonu. Nebudete se tak muset bát, že by vašemu automobilu e v případě nutného předjíždění na silnici tzv. „došel dech“. Točivý moment od 5válcového motoru je přes 6stupňovou automatickou převodovku Geartronic přenášen na přední nápravu.

Druhý naftový agregát (D5 AWD) pohání přes 6stupňovou automatickou převodovku Geartronic všechna kola. Takže o dostatek stability se nemusíte bát ani mimo silnice. Volvo XC90 si jistě poradí i s horším povrchem, než jsou zablácené lesní cesty. Stejně jako motor D3 má tento agregát identický zdvihový objem. Ale díky konstrukčním úpravám máte k dispozici sílu 200 „pečlivě hřebelcovaných skandinávských ořů“ a maximální točivý výkon 420 Newton-metrů.

Oba naftové motory jsou přeplňované turbodmychadlem, jehož turbína má variabilní geometrii. Podle potřeby se upravuje tvar jednotlivých lopatek a tím se ovlivňuje konečný výkon turbodmychadla. Vysoké účinnosti motoru také pomáhá vyspělé přímé vstřikování paliva využívající technologie Common Rail. Palivo je pod vysokým tlakem v speciální liště („railu“) a podle potřeby je pomocí trysek vstřikováno přímo do válců.

Dieselové agregáty D3 a D5 jsou osazeny bezúdržbovým filtrem částic. Ten snižuje ekologickou zátěž, kterou představují exhalace naftových motorů.

Pro zájemce o benzínové motory je v nabídce pouze jediný:

  • 3.2 AWD (243 k, 320 Nm)

Nejvýkonnějším pohonným agregátem v nabídce vozu Volvo XC90 je právě benzínový motor o objemu 3,2 l. Ten přenáší výkon přes samočinnou převodovku na všechny čtyři kola. Máte tak zabezpečenou maximální stabilitu vozu a nemusíte se bát ani v nebezpečných jízdních situacích – XC90 vás „podrží“ za každou cenu. Benzínový 6válec dokáže vyvinout výkon 243 koní.

Zážehový motor pracuje s adaptabilním ventilovým rozvodem. Ten funguje tak, že řídicí jednotka motoru přijímá signály z několika snímačů na motoru a podle potřeby reguluje rozvody motoru – tím se upravuje jak účinnost, tak spotřeba motoru.Design by 3sixty | 2023